Fundamentalne zasady Pilatesu

Fundamentalne zasady Pilatesu
Poniżej 7 (niektórzy rozbijają na 8) fundamentalnych zasad Pilatesu, które go definiują i stanowią o wyjątkowości i ogromnej przejrzystości tej metody:
1. KONCENTRACJA I KONTROLA 😇
Staramy się skupiać naszą uwagę nie tylko na tym CO robimy, ale JAK to robimy, jak pracuje ciało, jak jest ustawione, co rozpoczyna ruch, jaki jest cel. Jesteśmy tu i teraz. Każdy ruch i pozycja podlega ścisłej kontroli umysłu i świadomości, inaczej ćwiczenie traci sens i cel. Tylko prawidłowa technika ćwiczeń wpłynie na wytworzenie zdrowych wzorców ruchowych w codziennym życiu.
2. ŚRODKOWANIE 🙇‍♀️
W pilatesie uwaga jest przede wszystkim skupiona na mięśniach głębokich. Dzięki nim zachowujemy kontrolę, stabilizację i poprawność ustawienia ciała i wykonania pozycji. Każdy ruch powinien być zapoczątkowany przez aktywację (inaczej mówiąc napięcie, centrowanie) mięśni środka – czyli mięśni stabilizujących, a dopiero potem uruchamiamy inne mięśnie.
3. PRECYZJA 🤏
Nie dążymy do jak największej ilości powtórzeń, ale do jak najbardziej uważnego i dokładnego wykonania ćwiczenia. Trzymamy się zasady, że im wolniejszy ruch tym większa wytrzymałość mięśniowa. Tylko w pełni świadomy i precyzyjny ruch przyniesie oczekiwany skutek.
4. ODDECH i RELAKSACJA 🧘
Nie ma prawidłowych ćwiczeń pilates bez oddechu. Oddech oplata każdy ruch, pomaga utrzymać skupienie i nadaje rytm ćwiczeniom. Pozwala zwiększyć efektywność wykonywania ćwiczenia oraz lepiej odczuć je w naszym ciele. Na czysto fizjologicznym poziomie poprawia wymianę tlenową w komórkach i zwiększa wydolność płuc. Oddech pozwala też umysłowi odpocząć i uwolnić od stresu, a ciału zrelaksować się i uwolnić od niechcianych napięć.
5. PŁYNNOŚĆ I CIĄGŁOŚĆ RUCHU
Ruch powinien być nie tylko precyzyjny, poprawny i w pełni kontrolowany, ale także ciągły i płynny. Dążymy do tego, aby nie ustawał – dążymy, aby jeszcze bardziej wydłużać, wyciągać i rozwijać ciało w przestrzeni. Ciało ludzkie to zamknięty system, w którym każda indywidualna część porusza się oddziałując na inną. Ważna jest zatem ich współpraca i koordynacja, które wpłyną na ugruntowanie zdrowych mechanizmów ruchowych, zwiększenie zakresu ruchu i zmniejszenie napięcia w mięśniach i stawach.
6. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ MIĘŚNIOWY
Ciało każdego z nas posiada swoje mocne i słabe strony, napięcia mięśniowe i dysharmonie. W pilatesie pracujemy przede wszystkim nad tym, aby wzmacniać te partie, które są osłabione, rozciągać przykurczone i rozluźniać to, co nadmiernie napięte. Tylko wtedy uzyskamy zrównoważony rozwój i harmonię mięśniową oraz koordynację ruchową. Sztuką pilatesu jest słuchanie swojego ciała i dostosowaniu ćwiczeń do jego potrzeb.
7. RUTYNA
Dbamy o to, aby zachować określoną ilość powtórzeń i częstotliwość danego ruchu. Pracujemy nad sobą, aby zachować systematyczność i regularność treningów. Tylko wtedy ciało nabierze oczekiwanej siły, wytrzymałości, harmonii mięśniowej, gracji i ogólnej sprawności. To wszystko wymaga jednak rutyny i systematyczności, które wprowadzają porządek i prowadzą do wypracowania zdrowych ustawień ciała i wzorców ruchowych.
Powyższe zasady są zawsze obecne podczas moich treningów, choć zmienia się oczywiście proporcja. Chcesz doświadczyć maksimum korzyści ćwiczeń swojego ciała? 💪 Zapraszam do kontaktu!